10 Şubat Salı - Mardin Bienali Salt Galata'da Konuşuyor

10 Şubat Salı - Mardin Bienali Salt Galata'da Konuşuyor

SALT Galata, Atölye II-III

Üçüncüsü geçtiğimiz yıl 17 Ekim'de açılması planlanan Uluslararası Mardin Bienali (http://www.mardinbienali.org/), Şengal ve ardından Kobanê'deki katliam girişimlerinden dolayı, "Coğrafyamızdaki halkların yaşadığı acılar nedeniyle ileri bir tarihe erteliyoruz. Sanat susmaz, susmayacak ancak vakit çocuk çığlıklarını duymanın vaktidir" başlıklı bir bildiriyle ertelenmişti.

"Mardin Bienali Konuşuyor"da, bienalin düzenlenmesinde yer alan kişi, grup, kurumsal girişim ve katılımcılarla alternatif bir kültür tarihinin parçası olan bienalin rolü ve erteleme zorunluluğu,bölgedeki siyasi, ekonomik ve kültürel dinamikler çerçevesinde değerlendirilecek. Program kapsamında, bu yıl gerçekleştirilecek olan "Mitolojiler" konseptli bienalin sanatçılarından Romain Kronenberg ile Thierry Payet'nin işleri de sunulacak.

Konuşma dili Türkçe'dir.

PROGRAM

1. Oturum

  • 14.00-14.10 Vasıf Kortun, Açılış Konuşması
  • 14.10-14.30 Ferhat Özgür, "Kozmopolit Bir Coğrafyada Evrilmek: Mardin Bienali'nin Oluşum Süreci"
  • 14.30-14.50 Fırat Arapoğlu, "Kriz Ortamında Bienaller: Erteleme Belleği"
  • 14.50-15.10 Ara
  • 15.10-16.00 Romain Kronenberg Gösterimi ve Thierry Payet Kitap Sunumu

 

2. Oturum

  • 16.05-16.20 Sorular ve Konular
  • 16.20-16.40 Mesut Alp, "'Kadim Coğrafya'da Şimdiki Zaman"
  • 16.40-17.00 Hakan Irmak, "Mardin: Sinema Derneği ve Kültür Girişimleri"
  • 17.00 - 17.15 Ara

 

3. Oturum
17.20 Şener Özmen (sanatçı ve yazar), Ferhat Satıcı (sanatçı ve akademisyen), Fikret Atay (sanatçı) ile Açık Oturum: Sorular ve Konular

Mesut Alp Mardin Müzesi'nde arkeolog olarak çalıştı. Tasarım Vakfı'nda koordinatörlük, Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi'nde danışmanlık ve yazarlık yapmaktadır.

Fırat Arapoğlu sanat tarihçisi ve sanat eleştirmeni. İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim üyesi ve Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Şubesi'nin yönetim kurulu üyesidir.

Hakan Irmak Mardin Sinema Derneği'nin genel sekreteri, Çivi Yaratıcı Fikirler Reklam Ajansı'nın kurucusu ve Mardin Bienali'nin görsel tasarımcısıdır.

Romain Kronenberg Cenevre'de müzik okuduktan sonra IRCAM'de ses tasarımcısı olarak çalıştı. Aynı dönemde video alanında üretime başlayan sanatçı, bu yıl içerisinde Mardin'de Contre Heliopolis adlı bir film çekecek.

Ferhat Özgür sanatçı, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi ve Mardin Bienali'nin kurucularındandır.

Thierry Payet işlerinde bir yerde olmaya; sınırlar içerisindeki bireyler, buluşmalar, bağlantı ve hikâyelere odaklanır. Sanatçının üretimi öyküleme, kartografi ve enstalasyonu içerir.

Bekliyoruz...
https://www.facebook.com/events/1522281911365254/?fref=ts

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle