Art Basel’de Bu Sene Öne Çıkanlar

Art Basel’de Bu Sene Öne Çıkanlar

Art Basel bu sene 18-21 Haziran tarihlerinde İsviçre’nin Basel kentinde 46. kez gerçekleşiyor. Bu sene de fuarda 300’den fazla galeri 4000’den fazla sanatçının işlerini sergileyecek. Konuşmalar, film gösterimleri, eşzamanlı sergiler, uydu fuarlar ve çok sayıda ziyaretçiyle dolu dolu geçecek olan fuar Basel’e hareket katacak. İşte fuardan öne çıkanlar…

Fuarın girişinde bulunan, Rirkrit Tiravanija’nın ‘Do we Dream Under the Same Sky’ adlı enstalasyonu. Sanatçının üzerine eğildiği sürdürülebilirlik konusunu ve ütopik hayalleri yansıtan yerleştirme bir mutfak, bahçe ve umumi bir yemek alanı sunuyor. Yerleştirme, mimarlar Nikolaus Hirsch, Antto Melasniemi ve Michel Müller’in işbirliğiyle gerçekleşiyor.

Fondation Beyeler’in fuar esnasında gösterimde olacak Paul Gauguin sergisi. Sergi, empresyonizm ve daha sonraları sembolizmin önemli temsilcilerinden, 1843 doğumlu Fransız sanatçının yaklaşık 50 eserini içeriyor. Serginin açılışından önce sanatçının 1892 tarihli ‘Nafea Faa Ipoipo (When Will You Marry?)’ adlı eseri rekor bir fiyata, 300 milyon Dolar’a satılmıştı.

Fuarın Unlimited bölümünde yer alan Ai Weiwei’nin ‘Stacked’ adlı yerleştirmesi. Yerleştirme 760 adet Forever marka bisikletin sistematik bir şekilde mekana yerleştirilmesi ile oluşuyor. İşlerindeki politik ve kültürel referanslar ile tanınan Çin’li sanatçı ülkesinde en çok kullanılan ulaşım yöntemini kullanarak ülkesindeki iş gücü ve kitle üretim konularında bir düşünme zemini açıyor.

OPAVIVRA!’nın yine Unlimited bölümünde yer alacak ‘Formosa Decelerator’ adlı yerleştirmesi. Ziyaretçiyi katılmaya teşvik eden bu interaktif yerleştirme insanların kendi çaylarını oluşturmalarına veya hamaklarda dinlenmelerine olanak sağlıyor.

Yazar: Rana Kelleci

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle