artnivo.com 14.İstanbul Bienali paralel etkinliğinde…

artnivo.com, Zorlu PSM ile işbirliği içinde bu yıl ilk kez İstanbul Bienali’nin paralel etkinlikleri kapsamında iki ayrı projeyle yer alıyor. 5 Eylül - 1 Kasım tarihleri arasında yapılacak 14. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında yer alacak projelere çağdaş sanatın yeni buluşma mekanı Zorlu PSM ev sahipliği yapıyor; bu iki projeden biri ‘mekana özel' bir işken, diğeri ise izleyiciye deneyim yaşatmayı hedefleyen artnivo.com sanatçılarının enstalasyon, performans ve farklı disiplinlerden oluşan işlerinden meydana geliyor. 

Çağdaş sanatı ulaşılabilir kılmayı misyon edinmiş, genç sanatçılara görünürlük kazandırmayı hedefleyen ve yenilikçi projelere imza atan Artnivo.com, Zorlu Performans Sanatları Merkezi işbirliği ile 14.imza atıyor. 

 

Suyu havada gör, teninde hisset; ardından 10 farklı sanatçı ile bir deneyim yolculuğuna çık 

Sisin önce seyredilen, sonra mekana yayılarak tende hissedilen bir nesneye dönüştüğü ‘Sublime’ enstalasyonu ve 10 ayrı sanatçının farklı medyumları kullanarak oluşturdukları izleyiciye deneyim yaşatmayı amaçlayan işlerinden oluşan ‘40 metre // 4 duvar // 8 küp’ projesi, İstanbul Bienali boyunca Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde izlenebilecek. 

40 metre // 4 duvar // 8 küp 

Galeri mekanı deneyimsel bir projeye dönüşüyor 

Zorlu PSM'nin içinde yer alan Galeri Mekanı, artnivo.com tarafından kurgulanan projeyle yeni bir işlev kazanıyor ve Türkiye'de ilk kez gerçekleşen bir projeye ev sahipliği yapıyor. Mekanın algısını tamamen değiştiren ve izleyiciye mimariye bağlı olarak farklı deneyimler yaşatan projede 10 sanatçının işlerine ev sahipliği yapıyor. İzleyicinin mekanla ilişkisini sorgulayan, mekanı yaşayan bir organizmaya dönüştüren, sonsuzluk ve güven kavramlarını sorgulatan aynı zamanda genç sanatçıların çağdaş sanat ortamındaki görünürlüklerini vurgulayan sıra dışı bir proje olan ‘40 metre //4 duvar // 8 küp’, 10 farklı sanatçının, 8 küp içinde yer alan çalışmalarını bir araya getiriyor. 

artnivo.com sanatçıları Refik Anadol, Serenay Şahin, Leyla Emadi, Can Akgümüş, Selin Balcı, Gülhatun Yıldırım, Ali Şentürk, Burak Dak, Erdal İnci ve Sibel Diker’in özgün ve birbirlerinden bağımsız anlatımlarını içeren 8 ayrı küp, mekana özgü olarak oluşturuldu. Zorlu PSM Sanat Galerisi alanına yerleştirilen küplerin her biri klasik bir sergileme alanı olan ‘beyaz küp’ olmaktan çıkarak bağımsız birer projeye dönüşüyor. 

Sanatçıların mekana özel sanatsal çözümlemeler yaptıkları sıradışı proje, 5 Eylül’den itibaren Bienal boyunca her gün 10:00-21:00 saatleri arasında izlenebilecek. 

Sublime 

Yoğunluk’tan ‘Sublime’ enstalasyonu İsmail Eğler, Nezih Vargeloğlu, Nil Aynalı Eğler ve Elif Tekir’den oluşan sanat inisiyatifi Yoğunluk, ‘Sublime’ adını taşıyan 'mekana özgü' işlerini Zorlu PSM'nin ön cephesinde gerçekleştiriyorlar. 

Özgün nitelikleri olan mekanları araştırarak bu mekanlara özgü olarak ürettikleri işler ve alternatif mekânsal deneyimler oluşturdukları sergilerle tanınan inisiyatif, Sublime’de suyun farklı hallerini kullanıyor. İlk anda cephe yüzeyinde dinamik bir sis kompozisyonu olarak izleyicinin karşısına çıkan Süblim, cepheden dağılırken zerrecikler halinde mekana yağıyor ve izleyiciyi heyecan verici bir deneyimle karşı karşıya bırakıyor. Yerleştirme, 6 Eylül tarihinden itibaren bienal boyunca Pazartesi-Cuma günleri 10:00-19:00; hafta sonları ise 10:00-14:00 ve 17:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle