Aykan Safoğlu, Hasan Özgür Top, Hera Büyüktaşçıyan Kapıdan giremezsen, pencereden gir..

Sergi tarihleri: 19 Ocak-26 Mart 2016
Ziyaret saatleri: Salı-Pazar, 13.00-21.00

Sanat mekânı Alt, Aykan Safoğlu, Hasan Özgür Top ve Hera Büyüktaşçıyan'ın işlerini içeren Kapıdan giremezsen, pencereden gir adlı sergiyle becerikliliği ve bireylerin topluma katılmak üzere oturmuş düzenle yaptığı müzakere biçimlerini ele almaktadır. Sergi, Alt'ın sanatta üreticilik meselelerini incelemeye adanmış ilk sezonu kapsamında gerçekleşmektedir.

İsimsiz (Gülşen & Hüseyin) adlı yeni çift-kanallı video yerleştirmesinde, Aykan Safoğlu 1961'de Almanya'ya yerleşen ilk Türk işçilerin arasında bulunan amcası Hüseyin'in izini sürer. İlk ekranda, Safoğlu arkadaşı Gülşen Aktaş'a amcasının eski bir fotoğrafını yeniden yaratacak şekilde poz vermesi için talimatlar verir. Berlin'de yaşamakta olan Gülşen, bu şekilde, bir empati egzersizine başlamış olur. Aktaş gibi Almanya'da yaşamakta olan sanatçı bu egzersizle amcasının hayat hikâyesini anlamlandırmaya çalışmaktadır. İkinci ekranda, banyo karolarına yapılan çizimler ve yazılanlar, Hüseyin'in bir temizlik görevlisi olarak yaşantısını iyi ve kötü yönleriyle anlatır. Farklı hikâye anlatım biçimlerinin beraberliğinden doğan samimiyet, Safoğlu'nun yerinden olma ve cinsiyet ayrımcılığı tehdidi karşısında kendi kimliğini koruyabilmek için sürdürdüğü arayışlarla doğrudan ilgilidir.

 

Hasan Özgür Top'un seramik karolardan oluşan yerleştirmesi A Gift from the Middle East'te [Ortadoğu'dan Bir Hediye, 2013] çiniyi anımsatan motifler, aslında Suriye İç Savaşı'ndan vahşet karelerini resmeder. Top, Youtube'dan rahatsız edici görüntüleri bu durumda, Halep Camii'nin yerle bir edilişinin görüntülerini yeniden işlevlendirerek, görsellerle bombardıman edilmekten doğan hissizliği tersine çevirmeyi ve konuya hassasiyet getirmeyi amaçlamaktadır. A Gift from the Middle East, aslında daha büyük bir projenin bir parçasıdır: sanatçı, Halep Camii'ni bu karolarla restore etmeyi önererek, bir "onarım" eyleminde bulunmayı amaçlasa da, öbür taraftan hiç iyileşmeyecek yaralara işaret eder.

Hera Büyüktaşçıyan'ın heykel-müdahalesi When things find their own cleft [Bir şeyler çatlağını bulduğunda…, 2016] "beyaz küp" sergi mekânının duvarında açılmış bir yarıktan dökülen kırmızı tuğlalarla, binanın tarihi bir fabrika oluşuna şahitlik eder. Söz konusu olan, sadece var olmaya devam ederek bile, kentsel, sosyal, bireysel ve politik baskıya başkaldırış gösteren gizli tarihlerin yeniden gün yüzüne çıkmasıdır. İş ismini, denize giden yolda suyun engellerin altından, üstünden ve çevresinden dolanmasını betimleyen "su çatlağını buldu" atasözünden alarak, çözümler üretmek için bir esin kaynağı teşkil eder. When things find their own cleft, bizim de onarım ve yenilenmeler geçirdiğimizi ve halihazırda mevcut olmanın güncel kültürün sıkıntılarına yeterli bir yanıt olduğunu hatırlatır.

Aykan Safoğlu (d. 1984, İstanbul), Berlin'de yaşıyor. Kişisel sergi: "Off-White Tulips," Uqbar, Berlin, 2013. Katıldığı grup sergilerinden bazıları: "Home Works 7," Ashkal Alwan, Beyrut, 2015; "Sight and Sounds: Turkey," Jewish Museum, New York, 2015; "what is queer today is not queer tomorrow," nGbK, Berlin, 2014. Katıldığı festivallerden fazıları: New York Film Festivali, 2014; İstanbul Film Festivali, 2014; Images, On Screen Ödülü, 2014, Toronto; Uluslararası Oberhausen Kısa Film Festivali, Şehir Büyük Ödülü, 2013. Safoğlu, Rijksakademie van beldende kunste, Amsterdam'da 2014-2015 döneminde SAHA misafir sanatçısıydı. Bard College'daki Milton Avery Graduate School of the Arts'tan fotoğraf alanında bir yüksek lisans derecesi ve Universität der Künste Berlin'deki "Art in Context" programından başka bir yüksek lisans derecesi bulunmaktadır.

Hasan Özgür Top (d. 1987, Ankara), İstanbul'da yaşıyor. Katıldığı grup sergilerinden bazıları: "Şimdiki Duruşlarımız," Proto5533, İstanbul, 2015; "Genç Yeni Farklı VI," Galeri Zilberman, İstanbul, 2014; "Sınırlar Yörüngeler 16," Siemens Sanat, Depo, İstanbul, 2014; "Mamut Art Project," Antrepo 3, İstanbul; "Two Shadows of the ‘Public': Screen and Space," Lothringer 13, Münih, 2010. Sanatçı, 14. İstanbul Bienali (2015) kapsamında düzenlenen "Duygusal Düşünme" atölyesine katıldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden resim alanında bir lisans derecesi bulunmaktadır.

Hera Büyüktaşçıyan (d. 1984, İstanbul), İstanbul'da yaşıyor. Kişisel sergilerinden bazıları: "Fishbone," State of Concept, Atina, 2015; "Körler Ülkesinin Karşısında," Galeri Manâ, İstanbul, 2014; "In Situ," PiST///, İstanbul, 2013. Katıldığı grup sergilerinden bazıları: 14. İstanbul Bienali,  2015; Ermenistan Pavyonu, 56. Venedik Bienali; "Yüzyılların Yüzyılı," SALT, İstanbul, 2015; "The Jerusalem Show VII," Kudüs, 2014, "Haset, Husumet, Rezalet," Arter, İstanbul, 2013. Misafir sanatçı programları: Delfina Foundation, Londra, 2014; Villa Waldberta, Münih, 2012-13; AIRDrop, Stockholm, 2012; PiST/// Disiplinlerarası Proje Alanı, İstanbul, 2012; Erivan Sanat ve Kültürel Çalışmalar Laboratuvarı, 2011. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden resim alanında bir lisans derecesi bulunmaktadır.

Alt, görsel sanat, performans gibi pratiklerin ara kesitlerinde programlar gerçekleştiren disiplinler ötesi bir sanat mekânıdır. Yeniden işlevlendirilerek bomontiada'ya dönüştürülen eski bira fabrikasının alt katında yer alan Alt, Türkiye ve yeryüzünde değişmekte olan koşullara karşılık veren yeni sanatsal ifadelere yer verir, paylaşımcı ve katılımcı bir kültürel platform oluşturmayı amaçlar.

 

Alt
bomontiada
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası
Birahane Sokak No: 1
Bomonti/Istanbul 34381 Türkiye

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle