Birinci İstanbul Dijital Sanat Festivali Başlıyor

Sürekli gelişen teknoloji; veriyi çok daha hızlı elde etme, işleme ve aktarma olanağı sağlıyor. Yaşamın her alanını tesir altına alan bu olanağın klasik sanatı değişime uğrattığı ve üretim biçimlerini sarsıcı bir şekilde değiştirdiği de yadsınamaz bir gerçek. Değişimin en önemli sonucu; veri sanat, kinetik sanat vb. isimlerle de anılan dijital sanatın doğuşu. Sanat eserinin bilgisayar teknikleriyle oluşumu, renk paletine ışık ve piksellerin eklenmesi; soyutlama ve kavramsallaştırma yolunda, sanatçı için yeni kapılar aralıyor. Kültür sanat başkenti İstanbul, bu kez dijital dünyaya sanat üzerinden bakmak isteyenler için 29-31 Mayıs tarihleri arasında Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 1. İstanbul Dijital Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin desteğiyle Mezo Dijital tarafından düzenlenen festivalde, “bağlantı aranıyor…” temasıyla dünyada alanında ses getiren uluslararası ve ulusal 30’un üzerinde sanatçının işleri sergilenecek. Herkesin ücretsiz gezebileceği festival, Türkiye’de dijital dönüşümün sanat alanındaki yansımalarının sergileneceği kapsamlı bir platform olmayı ve önümüzdeki senelerde büyüyerek devam etmeyi hedefliyor. Geleneksel ile dijital sanatı birleştirme, geçmiş ile şimdiyi buluşturma, soyut, kavramsal ve dijital sanatı anlamlandırmayı kolaylaştırma, sanata ilgi duyan kitleyi genişletme, çocuklar ve gençler için yeni ufuklar açması adına da büyük önem taşıyor. Çünkü festival, aynı zamanda öğrencilerin de sanatsal üretimlerine ev sahipliği yapıyor. Bunun için 7-24 yaş arası öğrenciler, festival teması dahilinde yaratacakları işleri sergilemek için www.digitalartfestistanbul.org internet sitesinden festival yetkililerine ulaşabilirler.   

 

Geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki bağlantı irdelenecek 

 

Festivalin danışmanlığını Bager Akbay, Ekmel Ertan, Selva Gürdoğan ve Ebru Yetişkin üstlenirken artistik direktörlüğünü Esra Özkan, sergi koordinatörlüğünü Ege Sevinçli, öğrenci bölümünün koordinatörlüğünü de Cansu Yalçıner yapıyor. Festival, “bağlantı aranıyor...” temasıyla bilim, teknoloji, toplum üçgeninde sanat yoluyla yeni bağlantılar arayan ve var olan bağlantıları irdeleyen dijital sanatçıları çalışmalarını paylaşmaya davet ediyor. Festivalde; geçmiş, şimdi ve gelecek bağlamında bilim, teknoloji ile sürekli değişen üretim/tüketim araçları ve süreçlerinin, kentler ve kent yaşamının, değişen algı, davranış ve iletişim biçimlerinin hangi yeni bağlantıları yarattığı, hangi ağları ve bağlantıları kopardığı, dijital sanatın ve sanatçının perspektifinden irdelenecek. Festival hakkında detaylı bilgi almak için www.digitalartfestistanbul.org internet sitesi ve digitalartfestistanbul adıyla Instagram, Facebook ve YouTube sosyal medya hesapları incelenebilir.

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle