Mehmet Ali Uysal'ın Özgül Ağırlık Sergisi

Mehmet Ali Uysal'ın Özgül Ağırlık sergisi 26 Mayıs'a kadar m1886 Sanat Projeleri'nde

Mehmet Ali Uysal “Özgül Ağırlık”la Ankara m1886 sanat projeleri’nde…..

m1886 sanat projeleri, 2 – 26 Mayıs tarihleri arası, Pi Artworks ve Ankara Fransız Kültür Merkezi iş birliğiyle Mehmet Ali Uysal'ın kavramsal sergisini ağırlıyor.

Küratörlüğünü Yann Perreau’nun yaptığı "Özgül Ağırlık" isimli sergisinde Uysal, sanatsal pratiğinin pek bilinmeyen bir yönünü temsil eden deneysel işlere yer vererek, sanatseverleri şaşırtacak.

Serginin küratörü Yann Perreau, Uysal ile tanışmasını şu şekilde anlatıyor : « Ankara Fransız Kültür Merkezi müdürü Anne-Elisabeth Gautier-Budai tarafından başlatılan bir proje çerçevesinde, Paris Uluslararası Sanatlar Sitesi’nde rezidans programı sırasında Mehmet Ali Uysal ile tanışma fırsatı buldum.

Kendisi bir yıl kadar önce, mimarlığın ve müze senografisinin sanata yaklaşımı arasında olan ilişki üzerine ikili boyut ile çalışmaya karar verir.

Sanatı ve çevresini birleştirerek görünmeyeni görünür hale getiren Uysal, tam bu araştırma üzerine çalışması için seçilmiştir.

Çalışması, eseri çevreleyen alanı ortaya çıkarır ve onu kuşatan dünyaya katar ve yerleştirir.

Eserin bulunduğu yer onun oluşumunun gerekçesi ve nedenidir.

Bütün eserlerini dikkate alırsak « Özgül Ağırlık » Mehmet Ali Uysal’in eserlerinin hem plastik sanat boyutunu hem de hayali tarafını yeni bir bakış açısıyla seyirciye sunuyor.

Uysal'ın hem iç hem dış mekanlara yaptığı müdahaleler, galeri duvarlarının sınırlarını aşan yerleştirmeler ve doğrudan izleyicinin algısını hedefleyerek kurguladığı oyunlar güncel sanat takipçileri tarafından iyi tanınır.

Son dönemlerde yaptığı dış mekan yerleştirmeleri ve açtığı sergilerle Türkiye’de güncel sanat gündemini meşgul eden sanatçı bu kez bire bir galeri mekanına değil; gerçekliğin kendisine müdahale ediyor.

Sergilediği fotoğraf, baskı, video yerleştirme, neon, heykel gibi farklı türlerdeki işleri izleyicinin algısına muzip oyunlar oynuyor. Gerçeklik ve illüzyon arasındaki ayrımları bulanıklaştırarak, sergi ziyaretçilerinin ağırlık ve denge kavramlarını sorgulamasına yol açıyor. Bu işler aynı zamanda fiziksel dünyaya ve şüphe götürmeyen doğa kanunlarına karşı bir tür başkaldırı.

Sanatçı kimi zaman bir taş kimi zaman bir çizgi veya göründüğü gibi olmayan malzemeler kullanarak, farklı boyutlar arasında geçişler sağlıyor. Bu durum hem zevkli bir deneyime yol açıyor hem de bir tür rahatsızlık yaratıyor.

Sergi 26 mayıs’a kadar m1886 sanat projeleri’nde izlenebilir…

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle