Moving Image - Çevreleyen (Immersive) Medya

 

Moving Image - Çevreleyen (Immersive) Medya

Alt Sanat Mekanı ev sahipliğinde

 

John Craig Freeman

 

John Craig Freeman, Bomonti & AR, bomontiada avlusunun coğrafi konumuna özel tasarlanmış artırılmış gerçeklik çalışması, 2016.

 

YENİ GERÇEKLİKLER

Sergi açılışı: 22 Eylül 2016, Perşembe, 18:00-20:00
Sergi tarihleri: 23, 24, 25 Eylül 2016
Ziyaret saatleri: Cuma ve Cumartesi, 13:00-21.00; Pazar 11:00-19.00

Alt Sanat Mekanı Moving Image - Çevreleyen (Immersive) Medya’nın sergisi Yeni Gerçeklikler’e ev sahipliği yapıyor. Yeni Gerçeklikler sergisi, dünyanın dört bir yanından sanatçıların sanal gerçeklik (Virtual Reality, VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality, AR) ile çalışarak bizi çevreleyen dünyayı algılama biçimimiz ve insanın kendi gerçekliğini seçme yetisi üzerine ürettikleri işleri içerir. Yeni Gerçeklikler’in sanatçıları, yeni bir sanat mecrasının öncüleri olarak, izleyicileri farklı dünyalarla tanıştırmakta ya da “gerçekliğin” ne anlama geldiğini alışılmadık biçimlerde sorgulatmaktadır. Böylece, bu alanda şekillenen metaforları, kelime dağarcıklarını ve etik meseleleri belirlerler.

Sergide Claudia Hart (AR), John Craig Freeman (AR), Salvador Loza & Gibrann Morgado (VR), Christopher Manzione & Seth Cluett (VR), Will Pappenheimer & Zachary Brady (AR), Rachel Rossin (VR), Jakob Kudsk Steensen (VR) ve Deniz Tortum (VR) yer alıyor. 
Yeni Gerçeklikler, Alt Sanat Mekanı ve bomontiada avlusunun coğrafi konumuna özel tasarlanmış (geo-located) artırılmış gerçeklik çalışmalarından, izleyicilerin vücut hareketlerine duyarlı sanal gerçeklik çalışmalarına kadar geniş bir yelpazeyi barındırır. John Craig Freeman’ın Bomonti ve AR’si gibi işlerin çoğu sergi için özel olarak hazırlanmış veya değiştirilmiştir. 

Deniz Tortum


 
Deniz Tortum, Hospital with one entrance and two exits [Tek girişli ve iki çıkışlı hastane], 2016, sanal gerçeklik deneyimi.

 

New York merkezli “Moving Image - Çevreleyen (Immersive) Medya”, Moving Image Sanat Fuarı’nın yeni ve kâr amacı gütmeyen bir koludur. 2011’de Murat Orozobekov ve Edward Winkleman’ın ortaklığında kurulan Moving Image Sanat Fuarı, canlı ve heyecanlı bir fuar atmosferinde hareketli görüntü çalışmalarının anlaşılması ve takdir edilmesini sağlamak için tasarlandı. Detaylı bilgi için: www.moving-image.info

Alt Sanat Mekanı, görsel sanat, performans gibi pratiklerin ara kesitlerinde programlar gerçekleştiren disiplinler ötesi bir sanat mekânıdır. Yeniden işlevlendirilerek bomontiada’ya dönüştürülen tarihi bira fabrikasının alt katında yer alan Alt, Türkiye ve yeryüzünde değişmekte olan koşullara karşılık veren yeni sanatsal ifadelere yer verir, paylaşımcı ve katılımcı bir kültürel platform oluşturmayı amaçlar. Detaylı bilgi için: altbomonti.org

Ahmet Kocabıyık, Agah Uğur, Kathleen Forde, Yağız Zaimoglu, Christiane Paul ve sergide yer alan sanatçılara teşekkürlerimizle. 

Claudia Hart


 
Claudia Hart,The Flower Matrix [Çiçek Matrisi], 2016, arttırılmış gerçeklik deneyimi.

 

YENİ GERÇEKLİKLER
22 – 25 Eylül 2016


Alt Sanat Mekanı
bomontiada 

Tarihi Bomonti Bira Fabrikası 
Birahane Sokak No: 1 Bomonti
İstanbul 34381 Türkiye

Basın: Eda Erman, eda@altbomonti.org - 0533 593 67 80

Bilgi İçin: Murat Orozobekov’a +1212.643.3152 ya da contact@moving-image.info’dan ulaşabilir ya da  www.moving-image.info adresini ziyaret edebilirsiniz.  

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle