Özge Topçu - Agora Project


SAHA, Faruk Sade Sanat Fonu ve New Covent Garden Market desteği ile Art Night London 2018. Agora, sanatçı Özge Topçu'nun yürüttüğü katılımcı bir mekana özgü enstalasyon projesidir.

İlhamını, tarihin en organik kamusal mekanlarından biri olan “pazar yerleri” nden alıyor. Tarihsel olarak bu pazarlar kamusal etkileşim ve bunları kullanan yerel nüfusa ait olma merkezi. Bu proje için sanatçı, Lambeth Walk sokağının çevresindeki bölgede yerel sakinlerle bir dizi atölye çalışması yapacak. Bu ünlü Londra caddesi, 1860'tan 1990'lara kadar uzanan bir pazar çevresinde gelişti. Ne yazık ki, bugün Lambeth Walk'taki kamusal alan olarak pazar ortadan kalktı ve bir zamanlar etrafında var olan topluluk duygusunu görmek zorlaştı.

Sanatçı, katılımcılardan, pazar yerinin anahtar bileşenlerinden biri olan pazar kasasıyla oluşturulabilecek alternatif kamusal alanlar için tasarımlar geliştirmelerini isteyecek ve bir dizi atölye aracılığıyla semt sakinleriyle işbirliği yapacak.

Londra'nn ana meyve sebze dağıtım hali olan New Covent Garden Market'teki 3 haftalık atölye çalışmasının ardından kent mekanını mahalle sakinlere geri vererek, katılımcıları kentlerinin geleceğinin idaresi hakkında cesaretlendirmeyi ve uygulamalı olarak güç sahibi haline getimeyi amaçlıyor. Atölyeler, yerel sakinlerin katılımıyla gerçekleşecek. New Covent Garden Market açık alanı, Art Night London 2018 gecesinde, katılımcıların yanında izleyicilerle de bileşerek bir şenlik alanına dönüşecek.

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle