PİYASADA VAR OLMA SANATI

Detay

Galeri açılışları harika... Yepyeni beyaz duvarlara asılacak yeni işler, biraraya gelen sanatçı ve koleksiyonerler, ses getirecek sergiler, basında yer alma sevinci, tabii ki ekonomik getirisi ve dahası. Peki duvarlardaki boya kurumadan kapanan galerilerin ardında ne var?

 

The Original Thomas Kinkade Art Gallery in Placerville is closing

 

Haberlerde sanat piyasasının hareketliliğini okurken aynı anda basında yer alan galerilerin kapanma fotoğrafları size de tuhaf gelmiş olmalı. Kapanışların sebebi pazar payının galeriler için gittikçe daralıyor olması olabilir mi? Yanlış pazarlama taktikleri mi kaybettiriyor yoksa piyasada manipülatif hareketler mi var? Veya daha dramatik olarak ekonomistlerin senelerdir felaket haberini verdiği “balon”u mu yaşıyoruz?

Detay

Gündemde sürekli rekor fiyatlı satış haberleri görsek de birçok ekonomist likiditenin düşük olduğunu savunuyor, başka bir deyişle pazar büyüme oranı her yıl pozitif bir ivme yakalasa da galerilerin hepsi bu ivmeyi yakalayamayabiliyor. Cezbedici satış rakamları bilinçsiz yatırımcıların anlık hevesleriyle birleşince de başarısız iş modelleri ortaya çıkıyor.

 

Bu durum hem ulusal hem uluslararası galericiler için geçerli olmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda Manhattan’ın Chelsea bölgesindeki kapanan ünlü bir galeri sanatçıların işleri “süper reklam” içermediği sürece bu iklimde var olunamayacağını belirtmişti. Peki gerçekten tek sorun bu olabilir mi? Bütün suçu reklama bağlamak ne kadar doğru bilinmez ama New York çağdaş sanat sahnesinde eşi benzeri görülmemiş para hareketlerini düşünürsek açıklama biraz şaşırtıcı.

Detay

AAlman girişimci, profesör, sanat danışmanı Magnus Resch’in piyasaya dair akıllardaki soruları cevaplayan “Sanat Galerileri Yönetimi” kitabının ingilizce dağıtımına haftalar kaldı. Görünen o ki bu konularla ilgili tek yazıp çizenler biz değiliz, aynı sorular pek çok aklı meşgul ediyor.

 

London School of Economics mezunu Resch’e göre birçok galeri aktifleştirilmemiş ve etkin konuma geçemiyor ama McKinsey izinde ticaret stratejileri ile bütün sanat biyasası kar yaratan bir makineye çevrilebilir. “Gelir rakamları korkunç ama negatif olmaktansa aslında analizlerime dayanarak çözüm öneriyorum.” diyor Resch röportajında.

Detay

Resch’e göre en az dört tane galeri karlılığını engelleyen etken bulunuyor. Öncelikler giderler; Manhattan, Londra, Almanya ve Frankfurt gibi şehirlerde kiralar çok yüksek. Ayrıca şok edici bir gerçek de sistemin çalışması için sanatçıların çok para kazanması diyor Resch ve burada biraz farklı fikirlere sahip: başarılı olmak için dağıtım yüzdesini 70/30 olarak galeri yararına hesaplıyor ve ona göre sanatçıların daha az gelir kazanması kutunun dışında düşünmek oluyor.

Resch’in bir önerisi de galeri çalışanlarının daha fazla kazanmasının anlamlı olması, sanat dünyası her sene daha yüksek cirolar görüyor ve ona göre tacirler kesinlikle diğer endüstrilerle daha iyi eğitimli çalışanlar için yarışmak zorunda. Son önerisi bizler için oldukça belirgin sayılı galeri bu alanda başı çekiyor gibi: galeriler satmak için kendilerine özgü işler bulmalılar. “Kendilerine özgü iş satmak” koleksiyonerler alımlarında “lideri izle” daha genel gözlemlendiği için aldatıcı bir iş gibi durabilir, örneğin bir koleksiyoner tarafından “Charles Saatchi bunu beğendi.” cümlesinin teminat kabul edilmesi gibi ama çoğu yatırımcı için pazarda arzulanan bir işle başarılı olmak daha iyi bir motivasyon oluyor.

Resch ayrıca galerilerin pazarlama ve marka konumlamadaki yetersiz çabalarına da değiniyor, koleksiyoner tabanlarını genişletmemeleri ve ikincil pazardaki pasif konumları ile iş modellerinde yenilikçi adım atmamaları da izlenimleri arasında. Tabii bu galeriler üzerine araştırmalarından ve topladığı verilerden çok iş dünyasındaki deneyimlerine dayanarak vardığı bir sonuç. Satışları arttırmak için açılışlarda satılan işleri öne çıkarma örneğini veriyor şöyle bir cümle kuruyor: “Sanat dünyasının düşük maaşları yüzünden en iyi eğitimli insanlar her zaman çalışacak başka bir endüstride yer alacak.” Bu sanki biraz sert oldu.

Resch için sanat fuarları, bienaller ve partilerin hareketli dünyası aslında acımasız, antika, çatırdayan bir endüstrinin görüntülere takıntılı olmuş ve çoğunlukla para kazanmanın yanlış yola sapan bir versiyonu. Öncül sanat piyasasının durumunu tartışmak zor, ekonomistlerin tespitleri yüzde yüz doğru mu bilinmez tabii ki ama bilimin istatikler söz konusu olduğunda genelde yanılmadığı bir gerçek. Bakalım kaç galeri sanat dünyasını çekinmeden eleştiren bu ekonomisti dinleyecek.

 

Tuğçe Kaprol Üler

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle