Şakir Gökçebağ Leo-Breuer Ödülü’Nün Sahibi Oldu

Hamburglu sanatçı Şakir Gökçebağ, dokuzuncu kez verilen Leo-Breuer Ödülü'nün sahibi oldu.
 

LVR-LandesMuseum Bonn, Landschaftsverband Rheinland, Leo Breuer ailesi ve GKG-Bonn işbirliğinde, Hamburglu sanatçı Şakir Gökçebağ, bu senenin Leo-Breuer Ödülü'ne layık görüldü. Gökçebağ 20 Eylül’den itibaren GKG-Bonn'da bir sergi gerçekleştirecek. Ödül töreni de 21. Eylül’de LVR-LandesMuseum Bonn’da yapılacaktır.

Bu ödül, her iki senede bir Leo Breuer’in doğum gününde yani 21. Eylül’de verilir.

Jürinin oy birliği ile aldığı karar ile onurlandırılan Şakir Gökçebağ, kendine mahsus materyal çalışmaları, yerleştirmeleri, kurgu fotoğrafları ve heykelleri ile konstruktiv sanatın tematiğini kesin olarak geliştirmiş / ileriye götürmüştür.Türkiye doğumlu Gökçebağ, kendi sanatsal manifestosu ile biçimsel ve sosyal eleştiriyi mizah dolu unsurlarla birleştirmiştir. Form, Şekillendirme ve Anlamlandırma ögeleri ile hemen her zaman gündelik hayattaki objeleri kullanır. Örneğin büyük boyutlu yerleştirmeler; ayakkabı, şemsiye, süpürgeler, tuvalet kâğıtları gibi. İlk bakışta fark edilmeyen, önceden üretilmiş bayağı nesneleri, çok zarif, dengeli bir üslupla birleştirir. Materyal kullanımı Readymade’i çağrıştırsa da Şakir Gökçebağ, gündelik yaşamın banal durumlarını seçkin düzenlemeler ve kompozisyonlarla, kısmen ornamental, kısmen de seriel bir şekilde değiştirir. Kendi doğasına yabancılaşmış, farklı, kişisel yorumlamalara açık bir durum ortaya çıkarır.

Jüri, Doğu ve Batı sanat geleneğini hakim bir şekilde kullanmasından ve Materyal, Form ve Anlam‘ı alışılmamış bir sentezle birleştirmesinden etkilenmiştir. Böylece Şakir Gökçebağ, konstruktiv sanatı yaygınlaştırmış ve bu sebeple Leo-Breuer Ödülü'ne layık görülmüştür.

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle