Umut Çelik ile Türkiye de Sanat Tarihi Algısı

Umut Çelik ile Türkiye de Sanat Tarihi Algısı

Anadolu olarak tanımladığımız yerleşim alanı, dünya kültür tarihinin etkili coğrafi dağılımlardan birini oluşturan “Bereketli Hilal” kurgusunun en önemli bileşenlerindendir. Seminer çalışmasında insanlık tarihinin bu önemli yaşam alanının neolitik çağla birlikte nasıl bir dinamizm kazandığı irdelenecek, bu bağlamda günümüz sanatçısını tanımlayan yaratım sürecinin, insanlık öyküsünde ki yeri değerlendirilecek ve zanaat-sanatçı ikilemi tartışılacaktır. Seminer çalışması bu anlamda disiplinler arası bir sosyal bilim olarak değerlendireceğimiz sanat tarihi bilimi için bir tanımlama yapmamızı kolaylaştıracaktır. Bu tanımlama neticesinde Hititlerden, Roma’ya ve Bizans’tan Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına kadar gelen süreç daha anlaşılabilir kılınacaktır. Tüm bunlarla birlikte, bütün anlatının vitrinini oluşturan Müzelerin ve özellikle Modernizm ile birlikte atfedilen rolünün güncel siyasal ve kültürel atmosferle olan ilişkisi ise çalışmanın bir diğer verisini oluşturacaktır.

20 Ocak salı 11.30-13.30 arası

www.latelieres.com

Adres: Yanarsu sokak Edremit apt 28/4 Etiler (Alkentin ana giriş kapısının karşısından, Garanti Bankası binası yanından girin, sokağı aşağı doğru inin, sokak bitince kesen sokak Yanarsu sokak, Edremit apartmanı hemen solunuzda)

 

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle