YENİ MEDYA SANATI KOLEKSİYONERLERİ

Detay

Alan Rath, Yepyeni Küçük Koşan Adam IV / 2009 , LCD monitör, alüminyum, cam
Görsel kaynak: borusancontemporary.com

Andreas Slominski, The Wrong Gallery Door, 2005
Görsel kaynak: bmw-art-guide.com

 

Resim, heykel, gravür gibi geleneksel denebilecek sanat medyumlarının koleksiyonlara katılması yüzyıllar içinde oturmuş bir pratik. 1960’lardan beri ise gelişen teknolojilerin sanata adapte edilmesiyle beraber ortaya çıkan, zaman içinde yepyeni kollara evrilen ve gittikçe daha çok görünürlük kazanan yeni medya sanatına koleksiyonerler de gözlerini çevirmiş durumda. Larryslist’in verilerine göre hala yeni medya alanındaki sanat eserleri dünyadaki sanat koleksiyonlarının %10’nu oluşturuyor ancak bu sayı artıyor.

 

Sanat piyasalarında, bu yeni medyumla ilgili sergileme, depolama ve alanın geleceği konusundaki belirsizliklerin azalmasının, bu medyumdaki alımları artıracağı görüşü hakim. Fakat bu belirsizliklere rağmen, yıllar önce bu medyumu heyecanla koleksiyonlarına dahil eden ve günümüzde dünya çapında en geniş yeni medya koleksiyonlarına sahip olma unvanını alan isimleri sıraladık. Yazımızı okurken bu koleksiyonerlerin bu medyumda alım yaparken neleri dikkate aldıklarını, koleksiyonlarına ne gibi anlamlar atfettiklerini ve koleksiyonlarını paylaşma tutkularını gözlemleyebilirsiniz. Bu isimlerin asıl ortak noktası sanatta yeniliğe duydukları inanç ve heyecan.

 

Alman koleksiyoner Ingvilg Goetz, video ve film alanında 500’den fazla iş ile dünyadaki en geniş video koleksiyonuna sahip isim. Yeni medya ve bu alan dışındaki koleksiyonlarını kendi müzesi olan Sammlung Goetz’de ve Münih’teki Haus der Kunst’ta sergiliyor. 

 

San Francisco’dan Pam ve Dick Kramlich çifti video ağırlıklı koleksiyonu 1980’lerin sonunda oluşmaya başlamış. Koleksiyona alım yaparken eserin onların bakış açısını değiştirebilecek güçte olmasının ayırt edici olduğunun altını çizen çift, daha çok insanlıkla ilgili konuları tercih ediyor ve koleksiyonlarına evlerinin duvarlarında yer veriyorlar. Çeşitli araştırma ve burs imkanlarıyla bu medyumun gelişmesine katkı sağlamak için 1997’de kurdukları New Art Fund ile medyuma olan ilgilerini taçlandırıyorlar.

 

Özel koleksiyonları sergileyerek sanatı geniş kitlelere ulaştırma gerekliliğini hisseden bir diğer koleksiyoner çift, Haro Cümbüşyan ve Bilge Öğüt Cümbüşyan. Çift bu amaçla İstanbul’da, özel koleksiyonları sergiler aracılığıyla halka açmak amacıyla Collectorspace’i kurdular. Yeni teknolojilerle işleri gereği iç içe olduklarını söyleyen çiftin koleksiyonu ağırlıkla film, video ve diğer yeni medya eserlerinden oluşuyor.

 

Seattle’da yaşayan Bill ve Ruth True çiftinin koleksiyonundaki işlerin, yeni medya medyumunda olması dışındaki tek ortak paydaları izleyiciyi rahatsız hissettirmeleri. Şiddet, cinsiyet gibi toplumsal konular içeren parçalar barındıran koleksiyonlarını 2004’te kurdukları Western Bridge adlı kar amacı gütmeyen sanat alanında sergiliyor, yapılan her sergiden bir parçayı Henry Art Gallery’e bağışlayarak koleksiyonlarını sanatseverlerle paylaşıyorlar.

 

Amerika’da yaşayan Berlin doğumlu Ivo Wessel, video medyumundan oluşan koleksiyonunu oluştururken kendini tamamen duygularına bırakıyor. Koleksiyonunu bilinçli olarak belli bir tema etrafında oluşturmadığı gibi bir eseri satın alma nedenini açıklayamıyor. Aldığı eserleri saklamamak, insanlara göstermek konusunda bir sorumluluk duyduğunu söylüyor. Bu sorumluluk duygusuyla yazılım becerilerini birleştirerek koleksiyonunun online görülebileceği bir yazılım oluşturmuş ve Berlin’de belli bir süre boyunca her ay bir gece koleksiyonundaki video sanat işleri gösterime açmış.

 

Detay

Daniel Canogar, Hipocampo 2 / 2010 , Projektörler, kablolar, ahşap
Görsel kaynak: borusancontemporary.com

Pam Kramlich’in koleksiyonundaki Doug Aitkin’in Black Mirror adlı çok kanallı film yerleştirmesi
Görsel Kaynak: victoria-miro.com

 

Habsburg hanedanından Francesca von Habsburg sanata verdiği değeri ailesinden miras alıyor ancak onların gelenekselliğe olan bağlılığından koparak sanatta yeniliğe yöneliyor. 2002 yılında Viyana’da tanımların dışına çıkan her türlü sanat pratiğini desteklemek ve geliştirmek misyonuyla TBA21’yı kuruyor. Motivasyonlarından birisi de Dalai Lama ile tanıştıktan sonra benimsediği ‘insanlara faydalı olmak’. Bu nedenle onun için koleksiyonunu halka açmak önemli bir nokta. 

 

Hindistan, Yeni Delhi’de yaşayan Lekha ve Anupam Poddar çiftinin koleksiyonları Hindistan ağırlıklı olmak üzere çevre coğrafyadaki yoğun tarihi geçmiş üzerine şekilleniyor. Poddar çifti, resim, heykel, fotoğraf, interaktif yerleştirme ve video medyumlarından işleri toplayarak disiplinler arası bir koleksiyon oluşturuyor. Bunları Devi Art Foundation adında, coğrafyadaki sanatçıların deneysel ve yenilikçi üretimlerini destekleme amacıyla kurdukları kar amacı gütmeyen sanat alanı aracılığıyla sergiliyorlar.

 

Düsseldorf’da yaşayan Julia Stoschek’in koleksiyonu zaman bazlı işlerden oluşuyor. Özel koleksiyonunu 2007’de açtığı, kendi adını taşıyan sanat alanında küratöryel sergilerle sanatseverlere açıyor. Koleksiyonundaki eserlerin içeriklerinin analiz edilmesi ve içlerindeki sanat tarihi referanslarının keşfedilmesine özellikle önem veriyor.
Avustralya’nın Hobart şehrinde yaşayan Penny Clive, yeni medya koleksiyonunu “Detached” adını verdiği sanat alanında izleyiciye açıyor. Sergilerin yanında genç sanatçıları desteklemek amaçlı sanatçı rezidans programlarına yer veriyor.

 

Fransız Isabelle and Jean-Conrad Lemaître çifti 150’den fazla video işin bulunduğu koleksiyonlarını “çok geniş değil, bir dolaba sığar” şeklinde tanımlıyor. Yıllar boyunca meslekleri nedeniyle sık sık şehir değiştiren çift bu nedenle farklı kökenlerden birçok sanatçıyı koleksiyonuna dahil etmekten çekinmiyor. Trendleri takip etmediklerini koleksiyonun tamamen kendi zevklerini ve video sanat anlayışlarını yansıttığını söylüyorlar.

 

Türkiye’de en çok yeni medya alanında esere sahip koleksiyonlarından birisi Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu. Ahmet Kocabıyık’ın kurucusu ve sahibi olduğu koleksiyon 600’e yakın esere sahip. Başlangıcı 1980’lere dayanan koleksiyon başlarda resim ve baskıya eğilirken günümüzde yeni medya sanatına ağırlık vererek ilerliyor. Koleksiyon IACCCA yani Uluslar Arası Kurumsal Çağdaş Sanat Koleksiyonları Birliği’ne de üye. Borusan Holding’in yönetim merkezi olarak kullanılan tarihi Perili Köşk binası aynı zamanda bu koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Enstalasyon, ışık, video gibi medyumlarda eserler içeren koleksiyon, alanda en tanınan sanatçıların işlerini bünyesinde bulunduruyor.

 

Yazı: Rana Kelleci

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle