Yoğunluk'un ikinci Sergisi ''Su Ruhu''

Yoğunluk'un ikinci sergisi ''Su Ruhu'' 28 Mart - 28 Nisan 2015 tarihleri arasında Sultanahmet Nakilbent Sarnıcı'nda..

Sanatın mekansallık ile ilişkisini araştıran sanat inisiyatifi YOĞUNLUK'un ikinci sergisi, Sultanahmet Nakilbent Sarnıcı'nda 28 Mart'tan itibaren görülebilir. Sergi, sarnıcın asırlar boyu içinde barındırdığı suyu mekanda su zerrecikleri halinde yeniden oluşturarak, içine girildikçe keşfedilen bir deneyim üretmeyi amaçlıyor.

Hipodrom'un güneyinde, Sultanahmet Camii'nin hemen arkasında yer alan Nakilbent Sarnıcı, Konstantinopolis su sisteminin bir parçası olarak 6. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı döneminde güçlendirilen ve değişiklikler geçiren sarnıç, restorasyon sürecinin ardından 2005 yılında ziyarete açılmış. Sarnıcın ayırdedici özelliği, insan için değil “su için” yapılmış bir yapı olması. Yüzyıllar boyu yapının içinde yalnızca büyük bir su kütlesi barınmış. Bugün ise suyun tamamen çekilmesi ile birlikte boşalan mekan, zemininde yürünebilir, hatta sanat galerisi olarak kullanılabilir hale gelmiş durumda.

“Su Ruhu” sergisi, mekanın 1500 yıl öncesine dayanan ilk varoluş sebebini, suyu, mekana geri çağırmayı amaçlıyor. Eskiden suyla dolu olan hacim bu defa su zerrecikleriyle dolduruluyor.Zerreciklerin oluşturduğu sis, suyun yarattığı doluluk etkisini mekanda yeniden oluşturuyor ve izleyiciyi içine girmeye davet ediyor. Sis ile birlikte tasarlanan ışık enstalasyonu, sarnıçtaki suyun içinde olmaya dair deneyimler üretirken, yoğunluğun arttığı anlarda zaman ve mekan mefhumunun tümden kaybedilebileceği bir etki ortaya koyuyor. Suyun zerreciklerden oluşan "ruhu" ise tüm bu deneyimin temelini oluşturuyor.

Sergi 28 Mart - 28 Nisan 2015 tarihleri arasında her gün 10:00-18:30 saatleri arası Nakkaş Halı mağazasının altında yer alan Nakilbent Sarnıcı'nda görülebilir.

Sergi Vitra'nın desteğiyle Nakkaş Halıcılık'ın mekan sponsorluğunda düzenlenmektedir.

Yer: Nakkaş Halı Nakilbent Sok. No:13 Sultanahmet/İstanbul
Tarih: 28 Mart – 28 Nisan 2015 / 10:00-18:30
Açılış: 27 Mart 2015 / 18:30

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle