Nesrin Esirtgen sizin için seçti

Gençliğinden beri antika, modern sanat ve çağdaş sanata olan ilgisini büyük bir arzu ve tutku ile sürdüren Nesrin Esirtgen, SAHA Yönetim Kurulu Üyesi olarak sanatçılarımızın uluslararası platformda görünür olmaları için güncel olarak çalışmaktadır.

Uzun zamandır sevdiği objeleri, eserleri toplamaya devam eden Esirtgen koleksiyonerliğin bir tutku olduğuna inanıyor.
Belirli kriterlere göre eser toplamak yerine, beğendiği, hayran kaldığı ve gelecekte iz bırakabileceğine inandığı eserleri toplamaya özen gösteren Esirtgen, her koleksiyonun sonraki nesillere kültürün aktarılmasında yardımcı olduğunu düşünüyor.

Koleksiyonuna kattığı eserlerde özgün bir dil ve düşünce yapısı yanı sıra teknik mükemmelliğe dikkat eden Esirtgen, artnivo takipçileri ile kendi koleksiyonuna son bir yılda kattığı 3 eseri paylaştı ve artnivo.com’da bulunan eserlerden bir seçki yaptı.

Teresita Fernández - Black Beach(Unpolished Diamond) 1

Teresita Fernández’in sömürgeleştirmenin ateşlediği süregelen şiddeti ve yıkımı açıkça görselleştirdiği Black Beach (Unpolished Diamond) adlı eseri, karmaşık, iç içe geçmiş malzeme katmanları ve doğrusal ağlar içine yerleştirilmiş, yansıtıcı aynalı yüzeyler üzerinde titizlikle hazırlanmış kömür ve ahşap kabartmalardan yapılmış üç büyük panelden oluşur. Panelin bileşimi tümü çalkantılı formların barok bir melanjında ​​sunulan doğal oluşumları, birbirine dolanmış palmiye ağaçları ve sahil molozlarını anımsatan bir kaos içinde çözülüyor gibi görünür. Sonsuz bir şekilde kendilerine dönen desenlerin çılgın enerjisinin ortasında, Fernández izleyiciye el değmemiş aynanın parçalanmış şeritleri arasında kendi yansımalarında bir istikrar noktası sunar.

Nevin Aladağ - Resonator Strings

Nevin Aladağ’ın dünyanın dört bir yanından gelen müzik aletlerini yeni sesler yaratan geometrik soyut formlar olarak birleştirdiği “Resonator Musical Structures” serisinde yer alan “Resonator Strings” isimli eser yaylı çalgılar dörtlüsü bas gitar, akustik gitar, çello ve kanundan oluşur. Değişik müzik aletlerini kategorilerine ayırarak yan yana getiren Aladağ, zaman ve mekan boyunca ses çıkaran nesnelerin ortak bir tarihini vurgular. Heykeller, bir yeri işaretlemek ile hareket halinde olmak arasındaki hem görünen çelişkileri hem de akışkanlığı keşfeder. Bu durum sesin fiziksel fenomenini sınırlara bağlı değil, uzayda ve malzemede seyahat ederken, sekip, yankılandığına işaret eder.

Zanele Muholi - Bester, New York

Zanele Muholi’nin “Bester, New York” adlı portresi, günümüzün küresel toplumunda siyah bir kadının yolculuğunu, kendi imajını ve olanaklarını yansıtır. Güçlü bir şekilde göze çarpan bu çalışma Muholi’nin radikal kimlik, ırk ve direniş ifadeleri, çağdaş ve tarihsel ırkçılıklara doğrudan bir yanıt niteliğindedir. Sergilenen fotoğrafta Muholi’nin güçlü ve delici bakışlarından kaçmak mümkün değildir. Hiç şüphe yok ki bakış zor bir atmosfer yaratır ve seyirciyle rahatsız edici bir diyalog kurar. Siyah yüz ve detayları, izleyicileri yapay bir “egzotikleştirilmiş” ötekiyle karşı karşıya kaldıklarında kendi eksikliklerini sorgulamaya zorlayan odak noktası haline gelir.

artnivo seçkisi | Mehmet Öğüt - KÖK NO:1

Mehmet Öğüt’ün “KÖK NO:1” isimli kağıt üzerine suluboya eseri insan ilişkisi bağlamında, sanatçının deneyimlerini belgelemek üzere çektiği bir dizi fotoğrafın resimsel denemelerinden biridir. Çalışma, Kırklareli’nin Demirköy Köy’ünde bulunan Dupnisa Mağaraları’na çok yakın bir derede, suyun dere kenarındaki ağaçların köklerini ortaya çıkarması ile oluşan doğal görselin detay kök fotoğrafının suluboya tekniği ile gerçekçi bir betimlemesini konu almaktadır.

artnivo seçkisi | C.M. Kösemen - Shebesh

C.M. Kösemen’in “Shebesh” isimli serigrafik baskı eseri, sanatçının 2010 yılı itibariyle ürettiği sürreal sanat eserlerinin yer aldığı koleksiyonun bir parçasıdır. Yapıtlarında hayal dünyasındaki çeşitli varlıkları resmeden ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan C.M. Kösemen bu süreci hem kendi korkuları ile yüzleşme, hem de toplumun bilinçaltında yapılmış doğa bilimci benzeri bir keşif gezisi olarak nitelendirir. Büyük boyutlu kağıtların üzerine eskiz ve deneme yapmadan, tek defada boyadığı tablolarında Kösemen, anlaşılmaz hareketlerde bulunan garip canlılar, ruh ve cin benzeri karma varlıklar ve cezbedici kadın formlarını resmeder. İzleyicinin kendi hikayesini kurgulayabileceği bir şekilde yan yana sergilenen resimler; evrim, korku ve cinselliğe değinen kurgusal bir dünya oluşturur.