Gizem Aksu

Gizem Aksu

 

İstanbul'da yaşayan dansçı, koreograf ve eğitmen; Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü ve MSGSÜ Devlet Konservatuarı Çağdaş Ana Sanat Dalı'ndan onur dereceleriyle mezun oldu. Çağdaş Dans Ana Sanat Dalı'nda Sanatta Yeterlilik programına devam etmekte ve öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Şu ana kadar Aakash Odedra (UK), Ann Van den Broek (Ward/ward)(BE), Aydın Teker (TR), Brooke O’ Harra (US), Malin Arnell (SE), Marc Vanruxt (BE), Sharon Hayes(US), Tijen Lawton (BE), Tuğçe Tuna (TR) gibi dünyaca ünlü koreograf ve yönetmenlerle çalıştı. Dansçı ve koreograf olarak Belçika, Çek Cumhuriyeti, İngiletere, Hırvatistan, Almanya, İspanya, Portekiz ve Türkiye'de birçok festival, rezidans ve quadrenniale katıldı.

Son zamanlarda son solo eseri YU'nun Belçika ve Türkiye'de performanslarının yanı sıra Aakash Odedra Company (UK) ile dünya turuna ve Aydın Teker'in yönettiği Hallo!'nun Tanz im August Festival'i hazırlıklarına devam etmektedir. Sanatsal üretimlerinin yanı sıra Gündelik İsyan Ritüelleri, Organik Bilgelik, Bedenim Nasıl Bir Coğrafya? ve LGBTİQ bireylere yönelik beden farkındalığı atölyeleri gerçekleştirmekte; yazdığı yazılar ve yaptığı söyleşiler http://mimesis-dergi.org/’da yayımlanmaktadır.

 

Organik bahçede sessiz bir parti performans

 

Bir bahçe hayal edelim. Organik bilgeliğin organ-larıyla-bir-bedeni beslediği, viseral oluşu her an titrettiği ve aynı zamanda bedenin derinliklerinden çoğul yoğunluklar sunduğu organik bir bahçe… Bedene atfedilen iç / dış, görünür / görünmez, açık / kapalı, karanlık / aydınlık, yaşam / ölüm, geçmiş / gelecek, rezil / güzel, siyah / beyaz, Avrupalı / Asyalı, Doğulu / Batılı, çıplak / örtülü gibi dilsel kategorilerin ve sosyo-kültürel varsayımların, organların kaygan zemininden kayıverirken organik bahçede nasıl ilişkisellikler kurulabilir, keşfedilebilir? Sanatçının viseral organlar üzerine yürüttüğü son araştırmasının bir parçası olan bu genişletilmiş performansta** sanatçı iç organlara referansla bedeni duyumsama, hissetme ve hareket ettirmenin izine düşüyor. * Sanatçının üretiği organik bilgelik (organic wisdom) kavramı; iç organların hayata durmaksınız önerdiği arkaik, organik ve spontan bilgeliktir. ** Genişletilmiş performans (expanded performance) kavramı, sanatçı tarafından işteki performans, sinema ve karikatür alanlarının işbirliğine vurgu yapmak amacıyla expanded cinema ile ilişkilendirilerek üretilmiştir. 

 

Konsept, Yönetim & Performans: Gizem Aksu Çıplak Ayaklar Stüdyo’ya teşekkürler

sanatçının eserleri

Organik bahçede sessiz bir parti

Organik bahçede sessiz bir parti

0,85TL+ KDV

Organik bahçede sessiz bir parti

Sanatçı Başvuru Formu

Sanatçı başvurusu için biyografinizi, son dönem çalışmalarınızın görsellerini ve açıklamalarını içeren portfolyonuzu sisteme yükleyerek bize iletebilirsiniz. Video çalışmalar için bize link iletebilir ya da izleme kopyalarını artnivo.com project space adresine USB ya da DVD içinde postalayabilirsiniz. USB ve DVD’ler adresinize geri gönderilmeyecektir, dolayısıyla orijinal eseri değil, izleme kopyalarını gönderiniz. Sanatçının verdiği e-posta adresi üzerinden iletişime geçilerek, başvurulara bir ay içinde yanıt verilecektir
artnivo.com project space
Sadi Konuralp Cad. Nejat Eczacıbaşı Binası No:5B 34433 Şişhane /İstanbul

Ad Soyad Telefon
Mail Portfolyo
Dosya Ekle