Önceki Sayfa
Burak Dak

Burak Dak

1988, İstanbul
İstanbul´da çalışıyor ve yaşıyor.

2009 yılında İstanbul Avni Akyol Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nden mezun olan Burak Dak, aynı sene Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü'ne girdi. 2013 yılında artSümer´de İlk Gösterim / First Viewing grup sergisine katıldı.
 
2014´te Adahan Gallery'de Zamanın İşaretleri, Dış / Düş / Signs of Time , Outer / Dream grup sergisinde yer aldı. Contemporary İstanbul Art Fair 2014'te "Zamanın İşaretleri" sanatçı inisiyatifiyle ve aynı zamanda artnivo'nun standlarında işleri bulundu.
 
2015 yılında "Zamanın İşaretleri" ile Pi Artworks'te ''Başı Balkonda Dünyaya Ters'' sergisine katıldı. 2015'te artnivo'yla ''Celebration & Memories'' karma sergisi ve aynı sene Zorlu Center PSM'de ''The Journey to Me'' sergisi ve Bienal Paralel Etkinlikleri kapsamında ''40 metre 4 duvar 8 küp'' sergisinde işleri yer aldı.

Burak Dak´ın resimlerinin bizi çağırdığı atmosfer ilk bakışta ortaçağ resimlerindeki cennet, cehennem tasvirlerinin sembollerle yüklü sahnelerini, kolektif bilinçaltı kolajlarını çağrıştırıyor. Günümüz imge dünyasından seçtiği ve bu sahnelere dahil ettiği öğelerle oluşturduğu, pop sanatından gerçeküstücülüğe uzanan bu sembolik dilin merkezinde ise, gelişi güzel parçalarına ayrılmış ama inanılmaz bir özen ve titizlikle resmedilmiş insan bedenleri yer alıyor. Bedenin tasvirine gösterdiği bu özenle çelişen parçalama edimi ve bu parçalanmış bedenler etrafında ördüğü gerçeküstü sahneler, varoluşundan bu yana insanın bedenine yönelen psikolojik, toplumsal ve fiziksel şiddeti çağrıştırıyor. Burak Dak, mitolojik yarı insan yarı hayvan canlılardan popüler figürlere kadar geniş bir skaladan beslenerek oluşturduğu bu beden metaforlarını kolaj tekniğiyle gerçeküstü dekorlara yerleştiriyor. Ortaya çıkan kompozisyonlar her seferinde bize aynı öykünün farklı açılımlarını ve boyutlarını açık ediyor. Beden tasvirlerindeki titiz ve ayrıntılı çizim edimi, kompozisyon ve kolaj kurgularındaki öğeler, merkeze alınan bedenlerle kompozisyon öğeleri arasındaki ilişkisellik, hepsi mütemadiyen tekrar halinde; fakat her seferinde yeni ve benzersiz bir şiirsellik üretme potansiyeliyle.