Önceki Sayfa
İdil Güral

İdil Güral

1998 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temel Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans programını bitirdi. Yüksek Lisans tezini Nöroestetik üzerine yaptı.

Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar Türkiye'nin önemli ulusal ve uluslararası reklam ajanslarında reklam sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2009 yılından bu yana üniversitelerin Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültelerinde dersler vermektedir. Kişisel projeleri ise 1998 yılında “Kültürel Çatışma” konulu enstalasyonu Bilkent Üniversitesi’nde sergilenmiş, “Etki” adlı 16 dk’lık kısa metrajlı medya konulu film 1998 Ankara Kısa Metrajlı Film Festivali’nde yer almıştır.

Dijital mecra üzerinden makaleler yayınlamaktadır. 2015 yılında ise Gaziantep Hışva Han Gelenekten Geleceğe Sergisi’nin küratörlüğünü yapmış aynı sergide “Baharat”, “Bakır ve Sonsuzluk”, “Tezgah” adlı kavramsal yerleştirmeleri de yer almıştır. 2015 yılında ise “Sanatçı Kitabı olarak “Taxidermi Müze Kataloğu” yapıtını tamamlamıştır.

2015 yılında ilk kişisel sergisini NişArt Galeri Nişantaşı İstanbul’da açtı. Yine 2015 yılında “Olasılık” karma sergisinde NişArt Maçka’da ve 2016 yılında “Denizlerde” karma sergisinde Kırmızı Sanat Galerisi, İzmir Urla’da yer aldı. 2017 yılında Open Studio Days Atölye Sergisi, Casa Dell’Arte Bodrum’da “Bir Yaz Gecesi Rüyası” , 2020 yılında Nişantaşı Teşvikiye Işık Galerisinde "Doğa, İnsan ve Zaman" Solo Sergisinde tuval resimlerini, heykellerini ve kavramsal sanat eseri “Döngüsel Zaman” yapıtlarını sergilendi.

1998 yılında Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu. 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Temel Sanat ve Tasarım Yüksek Lisans programını bitirdi. Yüksek Lisans tezini Nöroestetik üzerine yaptı. Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar Türkiye’nin önemli ulusal ve uluslararası reklam ajanslarında reklam sanat yönetmeni olarak çalıştı. 2009 yılından bu yana üniversitelerin Güzel Sanatlar ve İletişim Fakültelerinde dersler vermektedir. Kişisel projeleri ise 1998 yılında “Kültürel Çatışma” konulu enstalasyonu Bilkent Üniversitesi’nde sergilenmiş, “Etki” adlı 16 dk’lık kısa metrajlı medya konulu film 1998 Ankara Kısa Metrajlı Film Festivali’nde yer almıştır. Dijital mecra üzerinden makaleler yayınlamaktadır. 2015 yılında ise Gaziantep Hışva Han Gelenekten Geleceğe Sergisi’nin küratörlüğünü yapmış aynı sergide “Baharat”, “Bakır ve Sonsuzluk”, “Tezgah” adlı kavramsal yerleştirmeleri de yer almıştır. 2015 yılında ise “Sanatçı Kitabı olarak “Taxidermi Müze Kataloğu” yapıtını tamamlamıştır. 2015 yılında ilk kişisel sergisini NişArt Galeri Nişantaşı İstanbul’da açtı. Yine 2015 yılında “Olasılık” karma sergisinde NişArt Maçka’da ve 2016 yılında “Denizlerde” karma sergisinde Kırmızı Sanat Galerisi, İzmir Urla’da yer aldı. 2017 yılında Open Studio Days Atölye Sergisi, Casa Dell’Arte Bodrum’da “Bir Yaz Gecesi Rüyası” , 2020 yılında Nişantaşı Teşvikiye Işık Galerisinde “Doğa, İnsan ve Zaman” Solo Sergisinde tuval resimlerini, heykellerini ve kavramsal sanat eseri “Döngüsel Zaman” yapıtlarını sergilendi.