Önceki Sayfa
Máh-roc

Máh-roc

Máh-roc, 2016 yılında, modada sürdürülebilir giyim alanında farkındalık yaratmak amacıyla kuruldu. Dünyanın dört bir yanından atık ve istenmeyen kumaşları seyahatlerimiz sırasında topluyor, Balat / İstanbul'daki atölyemizde bir araya getirerek ikinci bir yaşam için yeniden doğmaları adına yeni tasarımlar yapıyoruz. Gizemli bir geçmişe sahip göçebeler olarak Afgan topraklarında yaşayan Baloch Kabilesi ilham kaynağımız. Ürünlerimiz göçebe insanların yaşam tarzının dışa vurumudur. Tasarımlarımız göçebelerin farklı topraklarda yapılan kabile yolculuklarına geri dönememeleri gibi aynı tasarımı çoğaltmak mümkün olmayan ürünlerdir.

Hızlı moda sektöründe 7 yıl çalıştıktan sonra, 2016 yılında sektörün gerçeklerinden dolayı farklı bir yol izlemeye karar verdik. Hızlı moda endüstrisi haksız çalışma şartları dışında küresel olarak çevreye en çok zarar veren sektörlerden biri. Bu ne kabul edilebilir ne de sürdürülebilir. Moda sisteminin koleksiyonlarından ve ürünlerinden daha fazlası olduğunu düşünüyoruz. Atılan kumaşları toplamak ve dünyanın farklı ülkelerinde yerel halk ile çalışmak ve onları güçlendirmek için seyahat ediyoruz. Seyahatlerimizin amacı ilham almamızın ve kumaş toplamamızın dışında, doğayla işbirliği içinde olmanın büyük farkındalığını savunmak. Yavaş moda sistemi, yavaş yapılan tasarımlar dışında birbirimize ve doğaya sahip çıkmayı gerektirir. İnsana ve doğaya saygı gösteren hikayeler yaratmak için birliktelik kapasitemize ve aidiyet duygumuza inanıyoruz. Yarattığımız etkiye sahip çıkmak için sadece endüstriler olarak değil, bireyler olarak da uyanmamız gerekiyor.

Mah Roc Baloch dilinde ay ve güneş anlamına gelir.

Máh-roc, 2016 yılında, modada sürdürülebilir giyim alanında farkındalık yaratmak amacıyla kuruldu. Dünyanın dört bir yanından atık ve istenmeyen kumaşları seyahatlerimiz sırasında topluyor, Balat / İstanbul’daki atölyemizde bir araya getirerek ikinci bir yaşam için yeniden doğmaları adına yeni tasarımlar yapıyoruz. Gizemli bir geçmişe sahip göçebeler olarak Afgan topraklarında yaşayan Baloch Kabilesi ilham kaynağımız. Ürünlerimiz göçebe insanların yaşam tarzının dışa vurumudur. Tasarımlarımız göçebelerin farklı topraklarda yapılan kabile yolculuklarına geri dönememeleri gibi aynı tasarımı çoğaltmak mümkün olmayan ürünlerdir.

Mah Roc Baloch dilinde ay ve güneş anlamına gelir.