Önceki Sayfa
SEÇİL

SEÇİL

Resimleri ile aradığı en temel şey, hissetmek ve özgürleşmek olan Seçil, Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünde lisans ve yüksek lisans eğitimlerini tamamlamıştır.

Türkiye'de başlayan sanat yolculuğu, Avrupa ve ABD’nde katıldığı sergi ve misafir sanatçı programları ile devam etti. Çok sayıda galeri, kurum ve sanat profesyoneli ile çalışmayı sürdüren sanatçının, TC Ziraat Bankası, Galeri Zilberman ve Milli Reasürans Sanat Galerisi’ndeki kişisel sergileri vesilesiyle katalogları basıldı ve İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi tarafından yayınlanan ilk sanatçı kitabı yayınlandı.

2017 yılında Londra'ya yerleşerek kendi stüdyosunu kurdu ve İstanbul’da oluşturduğu bağları Londra’da geliştirmeye başladı. London Creative Network ve Avrupa Birliği bursu ile Sanatçı İş Geliştirme programına katılarak çalışmalarını daha da ileri bir seviyeye taşıdı.

2021 yılında 253. Royal Academy Yaz Sergisi’nde sergilemeye kabul edildi. 2022 yılında ise New York merkezli NADA’nin düzenlediği küratöryel sergiye seçildi.

Sanatın sadece üretilen eserlerden ibaret olmadığını düşünen sanatçı, bilgi ve yaratıcı gücün paylaşımının da bir o kadar önemli olduğuna inandı ve bu amaçla çeşitli workshoplar tasarlayarak Londra'da bir Art Club ile ikinci bir atölye kurdu.

Sanat ve yaratıcılığın iyileştirici olduğuna inanan Seçil, daha iyi bir gelecek yaratabilmek amacıyla bireyleri bir araya getirmeyi ve kendi yaratıcılıklarına ulaşmalarını sağlamayı hedefliyor.

İstanbul doğumlu sanatçı yaşamına ve çalışmalarına Londra'da devam etmektedir.

Sanatçı, bir dizi duyguyu ve fikri temsil eden soyut, renk bazlı ve katmanlarla ürettiği yenilikçi resimleriyle, dünyaya çeşitli açılardan, farklı bir tarzda bakmanın mümkün olduğunu göstermeyi hedefler. O nedenle yer değiştirebilen resimler de üretir.

Çağdaş sanatçı olarak, sanatını yaşadığı anları, bulunduğu yerlerden gözlemleyip ve geniş̧ yelpazeden limitsiz hayal gücü ve evrensel bir dil kullanarak kültürün oluşmasına katkı sağladığı bilinci ile geleceğe aktarıyor.

Yıllar içinde kendisini büyüten, özgürleştiren, farkındalık, esneklik veren renkleri ve yaratıcılığını, daha iyi bir gelecek yaratmak için paylaşarak ilerlediğini belirten Seçil, ‘bu bana geçmişi ve bugünü kavramayı ve gelecek ile bağ kurmayı sanat ve yaratıcılığın evrensel dili ile öğretti. Bu önce kendi cümlelerimi söylememi sağladı sonra da resimlerim aracılığı ile bir hikâye anlatıcısına çevirdi. İstanbul’da başlayan ve simdi Londra’dan devam eden yolculuğum her gün daha zenginleşerek beni bugünlere taşıdı.’ der.