efes

Efes Deneyim Müzesi’ne Birincilik Ödülü

“UNESCO dünya mirası olan Efes Antik Kenti’ndeki Efes Deneyim Müzesi geçtiğimiz Haziran ayında Las Vegas’ta ‘En İyi Müze’ ödülüne layık görüldü.

Mondo-Dr Awards, teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden biri.

İlk kez tarihi hikaye anlatıcılığı ve duygular ile birleştirerek deneyim müzeciliği kavramını ortaya koyan Efes Deneyim Müzesi, bu ödülle kendi alanında rakiplerini geride bıraktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Teknoloji, tasarım ve sergi alanında dünyanın en seçkin ödüllerinden biri olan Mondo-Dr Awards’ta kendi alanında rakiplerini geride bırakan Efes Deneyim Müzesi aldığı birincilik ödülüyle adını dünyaya duyurdu. Paris Eternal Mucha ve Danimarka’nın Carl Nielsen ile Regan Vest gibi müzeleri geride bırakarak ilk 4 arasına girmeye hak kazanan Efes Deneyim Müzesi, finalde Riyad’da bulunan Aramco VIP Visitor Center, Hindistan’da bulunan India in Fashion ve Paris’te bulunan Dome Des Invalides Müzeleri ile yarıştı.”

2023 Ekim ayında İzmir’in Selçuk ilçesindeki Efes Antik Kenti’nde açılan Efes Deneyim Müzesi, 2024 yılı içinde kısa bir süre geçirdiği tadilattan sonra 15 Şubat’tan itibaren yeniden hizmet vermeye başladı. Müze, tarihin en önemli ticaret merkezlerinden biri olan antik Efes’in simge yapılarını, günlük yaşamını gözler önüne seriyor.