Şebnem Kalyoncuoğlu Ünlü sizin için seçti

İlk birikimlerimizle başladığımız ve çok severek bir araya getirdiğimiz ve tamamen kişisel bakış açımızı yansıtan sanat eserlerinden oluşan koleksiyonumuzda Türk çağdaş sanatının önemli isimlerine galeri mekanı dışında yeni bir alan yaratmaya çalıştık ve dostlarımız ve çalışanlarımızla paylaşarak güncel sanatın gelişimini kendimizce desteklemek istedik. ÜNLÜ & Co olarak Türk ekonomisinin gelişimi ve tanıtımı için duyduğumuz tutkuyu genç Türk sanatı ve sanatçılarıyla da birleştirerek onlarla beraber büyüme arzusundayız. Sanatın düşünüp de dile getiremediğimiz ya da söylemek isteyip de cesaret edemediğimiz gerçekliklere nasıl da aracılık ettiği ve sanatın toplumdaki dönüştürücü gücü de bizim için çok önemli. Bu seçkiyi hazırlarken öncelikle bana heyecan veren işlere ağırlık verdim. Dolayısıyla kendi koleksiyonumuzda yer verdiğimiz işlere ve temalara öncelik vermiş olabilirim. Kendimden bir şeyler bulduğum işler, bana hissettirdiği duygular ve düşündürdükleri önemli. Ayrıca sanatçının bakış açısı ve arkasında yatan felsefe ve hatta sanatçının kişisel ya da sosyal konulara yaklaşımı da beni etkiler.

Hayal İncedoğan - Bir İhtimal Daha Var

Seçimler ve hayatta her zaman bir ihtimal daha olduğu benim derinden etkilendiğim varoluşsal felsefeyle örtüştüğü için özellikle beni düşündüren ve heyecanlandıran bir iş oldu. Yeni olasılıklar ve yeni başlangıçlara ışık tutan bir iş olarak görüyorum. Aynı zamanda sonsuzluğu, sonsuz olasılıkları çağrıştırıyor. Bizim koleksiyonumuzdaki yine aynı isimli başka bir işi de çağrıştırmakta. Zeren Göktan’ın kadına şiddet ve özellikle kadın cinayetleri konusunda yaptığı işlerden biriydi bu..

Canan Ustaoğlu - İsimsiz

Canan Ustaoğlu’nun bu işi beni çok etkiledi. Doğada bulunan formların ve renklerin tuvale yansıması heyecan verici. Bu işteki katmanlar hayata ve insana dair, düşündürücü, bizleri gündelik hayatın tek düzeliğinden alıp götürüyor, nefes aldırıyor. (Koleksiyonumuzdaki Bubi’nin bir işini de andırmakta)

Neslihan Karaağaç - İsimsiz

Neslihan Karaağaç’ın bu soyut işindeki renkler, katmanlar ve lekeler kargaşası içinde aslında bir uyum sergilenmekte. Renklerin uyumu, geçişleri bende bilinçaltını uyandıran bir etki yarattı. Sanki soyut resmin içinde bir perspektif yakalamış gibi, beni içine alan ve heyecanlandıran bir iş oldu.

Mustafa Albayrak - Pembeli Portre

Zamanın geçişi içerisinde kadının akan düşüncelerinin sanatçının başarılı tekniğiyle yansıttığı bir iş olmuş. Kadının hayatın hızlı akışı içerisinde üstlendiği roller, yaptığı seçimler ve yaşaması gereken sonuçlarıyla hayatın tam da içinden yakalanmış bir kesit. Bana hissettirdiği yalnızlık, melankoli kadar heyecan veren, ileriye doğru hızla ilerleyen bir enerjinin içinde kullanılan renklerle de beraber iyimser bir tarafı da var. Koleksiyonumuzda ön plana çıkan kadın temasıyla da örtüştüğü için belki ayrıca yakınlık duyduğum bir iş oldu.

Erdal İnci - Galata Üzerinde Martılar

Koleksiyonumuzda henüz bir video işi olmamasına rağmen severek takip ettiğim bir sanatçı ve mecra. Özellikle “Galata Kulesi” işini beğendim. Çok sevdiğim İstanbul’un (fotoğraf işlerimin de olduğu) sembolü olmuş. Galata Kulesi ve martıların devinimlerinin tekrarıyla ortaya çok estetik bir iş çıkmış. Gecenin karanlığında ışıkların ahengi ve tekrarı ise büyüleyici bir hava vermiş. Koleksiyonuma katmak isteyeceğim bir iş.