Selma Aygün sizin için seçti

Can Akgümüş UNUTMA BAHÇESİ serisi - UNUTMA BAHÇESİ III

“Unutma Bahçesi” serisi zamanla ve bellekle ilgili bir sorgulama yaratıyor. Sanatçı, yaşanılan her anın belleğe tam olarak kaydedilebilmesi imkansız olan anıların, her an değişen, durağan bile olsa içinde bulunduğumuz, ait olduğumuz zamanın devinimiyle ancak anlık varoluşların bıraktığı izleri donduran bir sunum öneriyor izleyiciye. Bu serideki fotoğrafların hepsi benzer duygular uyandırıyor bende.

Özge Erginöz - PLAJ DEPRESYONU III

Günümüz sanatının birçok temsilcisi, varoluşsal meselelerin irdelenmesi temalı işler üretmekte. Özge’nin bu işi de günlük, sıradan yaşamların sıradanlığı içindeki kimlik, başka bir kimliğe evrilme, dönüşme gibi kafaları karıştıran olguların yansıtıldığını düşündürüyor. Bana, sanatçı Anetta Messager’in kimliğini gizleme çabası içinde olan, sahtecilik, başka bir şeye öykünme gibi konuları sorgulayan işlerini anımsattı.

Sena - SAKLI EVREN

Özellikle toplum tarafından çarpıtılan, kadına ait meseleleri, beden, şiddet gibi yaşanmakta olan toplumsal yaraları ve böylesine yoğun, içeriği çok yalın bir anlatımla sunan ender sanatçılardan birisi Sena. Sanatçı bu işinde de hüznün gerçekliğini izleyiciye ulaştırma ve görselleştirmede çok farklı ve tutarlı kendi karakteristik dilini kullanmış. Kadın meselesini eleştiren tavrını ve sorunun felsefi boyutunu ironik bir görsellikle sunabiliyor izleyiciye.

Ali Bilge Akkaya - 1F

Başka bir işini koleksiyonuma katmış bulunduğum sanatçı Ali Bilge Akkaya bu işinde de yine kurgusallıktan uzak, özgürlük, eşitlik, adalet, aydınlanma kavramlarını rastlantısal bir oluşturma ile insani, düşünsel bir anlatımla izleyiciyle kısa ve öz bir diyalog gerçekleştiriyor. Ayrıca benim burcumun sembolü olan adaletin vurgulanış biçimini çok beğendim.

Özlem DEMİREL - LADDER

Özlem’in işlerine geçen yıl Londra’da düzenlenen ART15 Sanat Fuarı’nda da rastlamıştım ve çok ilgimi çekmişti. Genellikle mekan ve farklı objeleri ışık ve renk kullanarak, izleyiciyi yanıltan, farklı etkileşimlerle baş başa bırakan deneyimler sunuyor sanatçı. Özellikle “Ladder” işinde hem doğal hem de endüstriyel malzemeyi birlikte kullanmış sanatçı. Ayrıca farklı sergileme olanaklarına da olanak sağlıyor eserin konstrüksiyonu.