#evdekal Ama Sanattan Ayrı Kalma

Covid-19 ve bu virüse karşı alınan bireysel ve ulusal çaptaki tedbirler artık günlük hayat gerçekliğimiz. “Evde olmak” bugüne kadar belki de herkes için dinlenme, özgür alan, rahatlık gibi pozitif çağrışımlar yaparken evde geçirdiğimiz sürenin artmasıyla anlam biraz da “zorlu bir sürece” doğru evriliyor. Sanat galerilerini, müzeleri, sergileri gezmek ya da akşam iş çıkışında bir açılışa, performansa uğramak birçok insanın gündelik yaşamlarının parçasıyken, şu anda bu mekânları fiziksel olarak ziyaret etmek ne yazık ki mümkün değil. Yine de inanıyoruz ki son zamanlarda dünya çapında birçok müzenin sanal tur, online sergi gibi imkanlar tanımasıyla sanat dünyasından ayrı kalmamak, dolayısıyla evde kalmanın sıkıcı yüzüyle baş etmek mümkün. artnivo olarak bu imkanı sunan binlerce müze ve galeri arasından favorilerimizi derledik:

  1. Musée d’Orsay

Paris’te bulunan Orsay Müzesi daha çok 1848-1914 yılları arasında üretilmiş  Fransız sanat eserlerini barındırıyor. Monet, Manet, Degas, Renoir, Cézanne, Seurat, Sisley, Gauguin ve Van Gogh gibi ünlü empresyonist ve post-empresyonistlerin en büyük koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

  1. Stedelijk Museum Amsterdam

Stedelijk Müzesi, diğer deneyimlerden farklı olarak bir müze görevlisinin rehberliğiyle video tur olanağı sağlıyor. Cuma günleri saat 16.00’da instagram üzerinden canlı yayına katılarak sorularınızı dahi sorabilirsiniz. 19. Yüzyılda kurulan müze şu anda Amsterdam’da güncel sanat eserlerinin sergilendiği en popüler yerlerden biri.

  1. Vancouver Art Gallery

1931’de kurulan Vancouver Sanat Galerisi, Kanada’nın önde gelen sanat müzelerinden biridir. Vancouver’ın son on yılda uluslararası sahnede çağdaş sanatın önemli bir merkezi olarak önemini yansıtan galeri, kendini müze deneyiminin sınırlarını zorlamaya ve çağdaş yaşam ile sanatsal yaratıcılık arasındaki ilişkiyi araştıran programlara adamıştır.

  1. FOR-SITE Foundation

2003 yılında kurulan FOR-SITE Vakfı, kendisini mekânla ilgili sanatın yaratılmasına, anlaşılmasına ve gösterilmesine adamıştır. Sergileri, komisyonları ve eğitim programları; sanatın, doğal ve kültürel çevre hakkında yeni düşüncelere ve diyalog kurmaya ilham verebileceği inancıyla yola çıkmaktadır. Biz bu mekânı özellikle Ai Weiwei On Alcatraz sergisini kaçırmamanız için ekledik.

  1. Pera Müzesi

Pera Müzesi, 2005 yılı Haziran ayında kapılarını açtığından beri birçok sanatseverin uğrak yeri. Google Arts & Culture bize İmparatorluktan Portreler sergisiyle oryantalist resmi keşfetme, Duvarların Dili sergisi ile dünyadan ve Türkiye’den birçok grafiti örneğini görme şansı tanıyor.

Yazı: Sevdenur Çalışkan

Nisan 2020