Fuck You Modernity

Artnivo.com, Lucca Bebek ile gerçekleştiridiği sanat projelerine bir yenisini daha ekliyor; “Fuck You Modernity” başlığını taşıyan Zeynep Beler ve Nejat Satı ortak projesi olan sergi ikilinin kıyı şeridinde yaptıkları seyahat boyunca çektikleri fotoğraflardan, enstalasyon ve tuvallerden oluşuyor.

Sergiye eşlik edecek olan fanzin sanatçılar tarafından tasarlanırken, sergi yazısını Rafet Arslan kaleme aldı. Arslan, sergi içeriğini ve sanatçının modernite ile olan ilişkisini şu şekilde açıklıyor; ” Sanatçı; Anadolu’nun neresinden gelirse gelsin, İstanbul yoluna düştüğünde baldıran zehrini içmeyi baştan kabul eder. Şehrinde satılık olmayan sanatı, o şehirde – diğer her şeyle birlikte satılıktır. Ama o satılır olma halinin kendisi de çok zor bir işçilik, sabırlı ve gönüllü bir çilecilik ister. İstanbul vitrindir, ama ilk başta hep dışarıdan geleni görünmez kılan, öteleyen, iteleyen. Mücadele şarttır, ama zaten yolun kendisine çıkmaya cüret etmek, bu cengi de kabullenmek değil midir? […] Şehir her şeyi nesneleştirmek, tüketmek istemektedir, sanatçının uğraşı ise sonsuza dek kalıcı bir ekin bırakmak tarihe. […] ”

Sanatçıların sanat tarihinde iz bırakmak ve satılabilir iş üretmek ile ilgili olan sınavı, bu projede her iki sanatçının gözünden ‘modernite’ye olan bakış açılarını gözler önüne seriyor…

Sergi 6 – 25 Mayıs tarihleri arasında Lucca Bebek’te, online olarak da artnivo.com da görülebilir.