Kendi İşine Bakan Denizaltı

24.11 – 09.12.2016

Küratör: Ezel Akay

 

Deniz Ayral, inatla, arzuyla, tahammülsüzlükle, içtenlikle, vicdanla çalışan bir “yaratıcı motor”a sahip! Tanıdığım en üretken, “çalışkan” “hasis” bir şekilde özgürlüğünü koruyan, bağımsız, uzakta ve yalnız çalışan, yalnızlığa duyduğu nefreti unutup kendi ”işine bakan” bir sanatçı.

Bugüne kadar resimlerini satın alanlar, hala duvarlarında onun resimleriyle yaşıyorlar. İzleyicisinin ruhuyla, bilinçaltıyla kurduğu ilişki, bence “takıntılı bir bağ” yaratmayı başarmış olmasından kaynaklanıyor.

“Benden Sonra Tufan”, “Beynimde Bir Kitle Var” ve “Kayıp Zaman” koleksiyonlarının benim için ortak bir özelliği var: Hareket ediyorlar! Her tablo bize yansıttığı anın bir öncesi ve bir sonrası olduğunu hissettiriyor: Moving Pictures!

Deniz, bilince yükselmiş bilinçaltının, saçma’nın, izlenim’in, ironi’nin, fantazma’nın, “eskideki geleceğin” ressamı. Bilinçaltı, bazen psikolojinin, ama aslında yalnızca sanatçının ulaşabildiği, gündelik hayata gark olmuş insanı gizli bir gölge gibi takip eden “gizli hayat romanları” olarak görülebilir.

Deniz, kendi bilinçaltından bir büyülü farkındalıkla pentür, kolaj, dijital boyama, “dokunulmuş fotoğraflar” üretiyor. Resimler isimleriyle bir kavramsal alan doğuruyor ve felsefenin sözsüz alanına ulaşmaya çalışıyor. Bu yüzden tüm resimlerine “DENİZALTI” demek lazım!

Bakalım kahramanımızı hangi maceralar bekliyor!

Ezel Akay