28.12.2016-16.01.2017

Sanatçılar: Uğur Altun, Tuğçe Evirgen, Göksu Gül, Opashona Ghosh, Merve Morkoç, C.M. Kösemen, Nazlı Eda Noyan, SENA, Ahmet Özcan, Meltem Şahin, Aslı Smith, Belmin Pilevneli ve Marga Patterson

Küratör: Yonca Keremoğlu

 

“Ruh döktükçe yeniden canlanırız.
Zayıf bir çözelti, eriyen narin bir şey olmaktan çıkarız.
Hayır, dönüşümün oluş evresindeyizdir artık.” *

O halde oluşunca dönüşelim / uyanalım sonsuzluğa… Clarrissa P. Estes, “Women Who Run With the Wolves” kitabında “hayat / ölüm / hayat” döngüsünü ve bununla yüzleşmeyi anlatır. Bir başlangıç ve bir sonu olmayan bu doğal döngü, sürekli dönüşümü temel alır. Ancak “hayat / ölüm / hayat” ritmini benimsediğimizde çarklar yerine oturur. Büyük resmi daha iyi görür, her gün yeniden doğarız. Döngüdeki yerimizi bulur, hiç durmadan yeni yerlere, yeni insanlara ve şeylere dönüşmeye başlarız. Noktaların buluşup, öncesiz sonrasız çizgilere dönüşmesi gibi, küçük detaylarla sonsuzluğa bir adım daha yaklaşırız, ve en sonunda sonsuzluk oluruz.

“Geçişte” sergisi, oluşum ve dönüşüm süreçleri arasındaki geçişlerle ilişkili 13 sanatçının illüstrasyonlarından oluşan bir seçkidir.

Sergide SENA’nın “Adem ve Havva” serisinden, gravür baskı tekniğiyle oluşturduğu “Me & You”, “Waiting for you” ve “Counting the days” işlerini, Göksu Gül’ün geçen ay misafir sanatçı olarak University of Cincinnati’de sergilediği yeni işleri “Pig I” “Pig II”, “Bat” ve “Playing Pigs” ile pembe detaylarla yola çıktığı yeni mürekkep yolculuğunu, Aslı Smith’in “Hidden Expressions” isimli, sıradan, gündelik objelerin, mekanların ve etkileşimlerin sonik potansiyelini araştıran mürekkep çizimlerini görüp, Ahmet Özcan’ın Antropomorfik Serisi’ndeki canavarlarını, C.M. Kösemen’in “A World of Color A” ve “A World of Colour B” işlerindeki farklı varlıkları ve  Opashona Ghosh’un dünyasındaki karakter ve renkli soyut coğrafyaları inceleyebilirsiniz. Nazlı Eda Noyan’ın çizgilerin tanıdık figürlere dönüştüğü “Azınlık” ve “O” isimleri işleri, Belmin Pilevneli’nin “A Night Full of Moons” serisi, Merve Morkoç’un “Melt”’ işi,  Tuğçe Evirgen’in “İki İnsan” ve “I’m Seeing The Lines in Between” illüstrasyonları, Uğur Altun’un “Kamçatka”, “Saplantı ve “Azap” isimli illüstrasyonları, Marga Patterson’ın “Get Your Magic On” işi, Meltem Şahin’in “Two of the Three”, “The Pink Flesh Epidemic” ve “Once I had a Plant called Kim Ki Duk” kolaj işleri bu seçkide bir arada yer alıyor.

Yonca Keremoğlu

 

*Clarissa P. Estes, Women Who Run With the Wolves, 1992

Sergideki sanatçıları inceleyin:

Ahmet Özcan

Aslı Smith

Belmin Pilevneli

C.M. Kösemen

Nazlı Eda Noyan

Tuğçe Evirgen

Uğur Altun