Önceki Sayfa
Gül Ilgaz

Gül Ilgaz

1994 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında güncel sanat sergilerinde yer alan sanatçı 2003 yılında 50.Venedik Bienali”ne Türkiye pavyonundan katıldı. 2004’te Kanada’da “Banff Center Artist Residency” programında yer aldı. 2009’da Milli Reasürans Sanat Galerisinde “Parçalı Bulutlu”, 2011’de ise “Hava Kararmadan” adlı kişisel sergilerini gerçekleştirdi. Gül Ilgaz’ın yapıtları Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çin, Güney Kore, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Makedonya, Slovenya ve Özbekistan gibi ülkelerde sergilenmiştir. Son yıllarda katıldığı sergiler arasında, İmago Mundi ”Rotte Mediterranee”; İstanbul Modern Sanat Müzesi “Hayal ve Hakikat”, “Komşular”, ”Geçmiş Gelecek”, “Sanatçı ve Zamanı”; Akademie Der Künste Berlin “İstanbul Next Wave”; Milano Triannale “Save As…”; “İstanbul Avrupa Buluşması” St-art Çağdaş Sanat Fuarı, Strazburg; “Berlin Preview” Sanat Fuarı; ODTÜ 14. Sanat Fuarı ve Galeri Spass New York “Aşina” sergileri bulunmaktadır. Sanatçının yapıtları özel koleksiyonların yanısıra Achmea Kunts Collection ve İstanbul Modern Sanat Müzesi koleksiyonlarında yer almaktadır.

Gül Ilgaz’ın çalışmaları doksanlı yıllardan bu yana fotograf, video ve yerleştirmelerden oluşuyor ve ağırlıkla kimlik, kültürel melezlik, cinsiyet ve toplumsal roller, iç çatışmalar, yaşamın yarattığı izler, duygu durumları, bellek ve kent konuları etrafında şekilleniyor. Yapıtlarının ortak paydasını oluşturan otobiyografik süreç kişisel deneyimlerinin bir ürünü olmakla birlikte toplumsal bilinçaltı ile örtüşerek ortaya çıkıyor. Resim geleneğinden gelen bir sanatçı olarak bu geleneğin izlerini üretimlerinde görmek mümkün. Dünyayı fotograflamak yerine, fotoğrafı, imgeler ile kurguladığı dünyayı yapıta dönüştürmede bir aracı olarak kullanıyor. Kamera ile topladığı yada kurgulayarak çektiği görselleri dijital teknoloji aracılığı ile tekrar oluşturuyor. Fotografın sınırlarını öteleme aşamasında çalışmaları hareketli görüntü olarak videoya, fotograf yerleştirmelere bazen de üç boyutlu işlere dönüşüyor.

1994 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında güncel sanat sergilerinde yer alan sanatçı 2003 yılında 50.Venedik Bienali”ne Türkiye pavyonundan katıldı.