İçindeyim ve Büsbütün Dışında

Sanatçı Elçin Ekinci’nin “İçindeyim ve Büsbütün Dışında” isimli mekâna özgü yerleştirmesi FAARİ & Artnivocom iş birliğinde FAAR Sanat Galerisi’nde gösterimde.

Sanatçının 2022 Mayıs’ta Mimar Fahrettin Aykut ve Yazz Collective işbirliği ile gerçekleştirmiş olduğu, 2014 yılından bu yana devam ettiği serinin bir kesiti niteliğinde olan “İçindeyim ve Büsbütün Dışında” isimli mekâna özgü yerleştirmesinden çalışmalar, FAARİ Art & Design Çukurcuma’da yer alan sanat galerisinde 4 Şubat 2023 tarihine kadar yer alacak.

Projelerinde temel olarak varoluş ve insan doğası, medeniyet, kent ve beden politikaları üzerine araştıran Elçin Ekinci, tüm bu kavramlar ve temsiliyetler arasında görsel ağlar örer. Sanatçının, çalışmaları şiirsel bir anlatı etrafında şekillenirken, araştırma ve düşünme sürecinde desen, fotoğraf, video ve heykel gibi farklı medyumlar kullanmaktadır.

İsmini, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Bergsoncu zaman anlayışı ile yazılmış şiirinden referans alan yerleştirme, insan doğası ve düzenine ait kozmos, medeniyete dair anlam dünyası, ontolojik olarak “zaman” ve dairenin temsiliyetleri üzerine düşünür. Sanatçının pergel ve çeşitli medyumlar ile kendine özgü meditatif ve performatif olarak ürettiği dairelerden oluşan desenler, mermer yazıt ve diğer yerleştirmeler, Fahrettin Aykut’un Yazz Collective galeri mekânını tasarlarken hiç müdahale etmeden bıraktığı ve mekânı etrafına ördüğü kaya ve ağaç ile oluşturduğu bütünsel diyalog, serginin bir diğer katmanı olarak bir deneyim alanı sunar.

Elçin Ekinci, Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Bileşik Sanatlar bölümünde lisans eğitiminden sonra Marmara Üniversitesi GSF Heykel bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

İstanbul’da gerçekleştirği kişisel ve duo sergiler arasında “Ten ve Taş” (Sabancı Kasa Galeri, Anı/Anlatı, 2016), “Düzenin Doğası” (Daire Galeri, 2015), yurtiçi ve yurtdışında katıldığı sergiler arasında ise Pandora’nın Kutusu (Galata Rum Okulu,2019), 4.Rusya Ural Bienali (2017), 99 Kare (Arton, 2018), Kavramın güzelliği (Plato Sanat, 2017), Mamut Art Project (2015), “Fikirler Suça Dönüşünce” (Depo, 2010) yer almaktadır. Eserleri önemli kurumsal ve kişisel koleksiyonlarında yer alan sanatçı, geçtiğimiz yıldan bu yana İngiltere’de yaşamakta ve çalışmalarını buradan sürdürmektedir.

FAARİ Art & Design Gallery: Kuloğlu Faik Paşa Cad. No.12/A
34433 Beyoğlu İstanbul

Sergideki sanatçıları inceleyin:

Elçin Ekinci

Elçin Ekinci

elçin ekinci

elçin ekinci

elçin ekinci

elçin ekinci